Ştiri:

Am renascut!

Main Menu

Strigoii

Creat de Admin, Apr 14, 2024, 11:10 AM

« precedentul - următorul »

Admin

     Acestia nu cred ca fac parte din categoria spiritelor Naturii, dar voi scrie ceva despre acestia deoarece fac parte din mitologia romaneasca si sunt foarte cunoscuti.

     Cine nu a auzit de prea intalnitii strigoi de pe intregul teritoriu romanesc ? Cred ca mai toata lumea a auzit despre acestia. Acestia sunt fapturi care impanzesc superstitiile romanesti, si oamenii (din zonele rurale) se sperie de acestia.

Eu voi numi doua categorii de strigoi :

- Strigoii "Invizibili" - le am dat aceasta denumire, deoarece acestia nu pot fi vazuti dar pot sa isi faca simtita prezenta foarte usor (de multe ori neanimand trupul decedatului), la fel ca cei din a 2 a categorie despre care vom vorbi mai mult.
- Strigoii "Vizibili" ; sunt la fel ca Strigoii "Invizibili" numai ca acestia...da, pot fi vazuti tarand cu ei si trupul decedatului.

     Strigoii se spune din batrani ca sunt spiritele persoanelor a caror trup il anima. Acestia devin strigoi din cauza ca nu au gasit pacea si lumina divina si inca ramanand pe Pamant, acestia chinuind lumea din sat, in special familia decedatului. Se spune ca acestia ies in noptile cu Luna plina strigand si urland, si intalnindu se in grupuri. Se spune ca acestia cand se intalnesc in grupuri se bat, iar cel care iese triumfator se v a numi "Regele Strigoi", iar apoi se duc sa fure lana si fusul oamenilor ducandu se in cele din urma in case parasite pentru a toarce lana.Tot acolo acestia discuta si isi fac haine si camasi noi pe care le poarta, ducandu se cu ele in mormant (la propriu) pentru a le folosi in anul urmator, pentru alta lupta. Facand toata aceste lucruri, acestia trebuiesc sa se intoarca neaparat inainte de a rasarii Soarele deoarece acestia vor muri pe loc.

     Acestia au infatisare cadaverica, avand uneori in loc de picioarele trupului uman animat, o pereche de picioare de tap sau de gasca. Sug sangele oamenilor, ii imbolnaveste, se leaga de oamenii pe care ii intalnesc in calea acestora, si de obicei se leaga de persoanele din familia decedatului, chinuindu i, pocindu i, zgariindu i, si intr un final omorandu i. Unele superstitii spun ca acestia intretin relatii sexuale cu nevestele/sotii decedatului/decedatei. Acestia se leaga de familia mortului, intorcandu se la acestia si chinuindu i, iar acestia daca nu isi dau seama prea tarziu, chemand preotul sau facand ritualul specific pentru a scapa de strigoi, acestia pot muri.

     Batranii spun ca pentru a scapa de un strigoi, trebuie infipt un tarus (unele superstitii spun ca din plop de munte) direct in inima decedatului pentru a nu deveni strigoi. Alte superstitii ne spun ca oamenii satului strapung inima cu tarusul sau un obiect ascutit (de obicei din fier), ii ard inima iar cenusa o amesteca in apa, iar apa o beau persoanele atacate de strigoi si acestia vindecandu se.

Din ce cauza poate devenii cineva un Strigoi :

- o persoana daca nu paraseste aceasta lume de "moarte buna";
- suicid sau crima ;
- moarte brusca si groaznica ;
- daca este ingropat de viu cineva sau chinuit pana moare ; etcaetera.

Cum iti dai seama ca un decedat poate devenii un strigoi :

- acestuia ii curg lacrimi ;
- nu voieste sa iasa din casa ;
- sperie membrii familiei ;
- corpul se comporta ciudat fata de un corp obisnuit ;
- corpul se umfla ca un butoi, mirosul si infatisarea devenind insuportabile ;
- acesta isi misca buzele ;
- acesta isi misca mainile ; etcaetera .

Cum iti dai seama ca o persoana in viata dupa ce v a muri v a deveni strigoi :

- acesta se v a naste cu placenta (caita - popular) tinand o in mana ;
- acesta v a inghiti caita la nastere ;
- acesta se v a naste cu caita pe fata ;
- copilul se naste cu "codita" ;
- al 7 lea copil al unei familii v a devenii strigoi ; etcaetera.

Superstitii, modalitati de prevenire a unui decedat sa devina strigoi :

- pisica sau gaina sa nu treaca pe sub decedat, sau sa se sara peste acesta ;
- acesta cand v a fi scos din casa, v a fi scos cu picioarele in fata, batranii spunand ca daca v a fi scos cu fata acesta v a vedea locul si se v a intoarce ;
- pe ultimul sau drum daca trupul este din ce in ce mai greu se spune ca acesta v a deveni strigoi ;
- daca se crede ca un decedat se v a transforma in strigoi, inima ii v a fi strapunsa de un obiect ascutit ;
- i se vor lega mainile si picioarele pentru a nu scapa ;
- decedatul v a fi ingropat alaturi de multe seminte de mac putand sa iasa printre oameni doar atunci cand le v a numara pe toate ;
- decedatului i se v a pune un obiect sub barba tinandu i gura inchisa, acesta neputand roade hainele si obiectele din cosciug ;

     Mai sunt si alte superstitii, obiceiuri dar acestea le cunosc si acestea sunt si cel mai raspandite pe teritoriul Romaniei. Dupa cum se observa Strigoii sunt foarte usor asemuiti cu vampirii, acestia avand foarte multe asemanari, beau sangele celor vii, ziua stau in cosciug si noaptea ies pentru a se hrani (cu sange) sau chinuii oamenii, au infatisare cadaverica, corpul lor neschimbandu se pe parcursul timpului foarte mult, intretin relatii sexuale cu persoanele vii, etc. Presupun ca Bram Stoker s a inspirat foarte mult din mitologiile si superstitiile de pe tot teritoriul Europei, strigoiul intalnindu se si in alte culturi, obiceiuri, superstitii nu numai la romani, acestia fiind larg raspanditi. Strigoii mai au si alte denumiri, in alte zone ale Romaniei numindu se Moroi, si confundati cu Pricolicii.

     Sunt foarte multe superstitii si cred ca mai toata lumea a auzit povestiri de speriat despre acestia. Am scris mai pe scurt, si ce era mai important despre acestia, daca mai doreste cineva informatii sa posteze, dar cred ca cititorul deja si a facut o idee daca a ajuns pana aici. Daca stiti superstiti sau diferite intamplari cu strigoi si vreti sa impartasiti cu noi as fi incantat sa postati.
  •