Ştiri:

Am renascut!

Main Menu

Beelzebub

Creat de Admin, Apr 14, 2024, 01:07 AM

« precedentul - următorul »

Admin

     Beelzebub, Belzebub, Baal zebub, Belzevub, Belzebut... sunt doar cateva nume pe care le'a obtinut in ,,cariera" sa, el este un demon atit de maret si puternic ca adesea este confundat cu liderul suprem al Iadului, Lucifer, defapt el este a doua figura in  Iad si in acelasi timp cel mai bun aliat al Satanei, pare a fi unul din primii ingeri care la urmat pe Lucifer cind acesta a fost izgonit din Rai.
     Lui i se inchinau Filistinienii si Canaanienii, cel mai renumit oracol de-al lui se afla in Accaron (Ekron). Regele a trimis mesageri la Baal Zebub ca sa afle ,,ma voi trata eu de aceasta boala?" si pentru aceasta Yahweh la condamnat la moarte (4-a carte a regilor1, 2-6) tradus numele lui mot-a-mot inseamna ,,Domnul mustelor", musca  fiind una  din diferitele forme de aparitie a lui, sub aceasta intrupare, el poate fi mult mai periculos, fiindca exorcizarea sa este extrem de dificila. Sunt mai multe versiuni portivit carora Baal Zebub a obtinut acest nume, iata citeva din ele:

     -Se pare ca Caanienii il numesc ,,Donmul mustelor" fiindca in templul sau era imposibil sa gasesti vreo musca, ca si confirmare a existentei acestui templu au fost sapaturile arheologice care au mai gasit mai multe statuete in forma de musca  carora probabil  li se inchinau.
     - dar potrivit altei versiuni  statuia pe care se varsa sangele jerfelor aduse in templu era plina de muste. Iar adevarata esenta a acestui nume ar fi ca: tradus inseamna ,,musca musca", musca reprezentand sufletele pacatoase  care l-au parasit pe adevaratul ,,mire"-Hristos- si au devenit ,,sotiile" lui Belzebut.
     -Portrivit ,,Bibliei Diavolului"  (Codex Giga) imaginea lui   Belzebut provine de la  scarabei (gindacul sfint al Egiptului Antic).

     Se pare ca si Stiinta  Moderna sa preocupat de Baal Zebub potrivit lor iata de unde provine acest nume
- la evrei era destul de popular numele satanei ,,zabulus" (distorsionat din greaca-Diavol) in acest caz numele lui inseamna Baal-diavol, sinonim al satanei.
  •